ЗНАЙТИ ПОСЛУГУ:
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

Плями та що з ними робити

 

Мабуть, кожному знайоме відчуття розпачу, коли бачиш пляму на улюблених джинсах чи сукні.  Тим паче, якщо через це доводиться прощатись з улюбленою річчю.

Звідки ж беруться плями? Здається, що ніби нізвідки, правда? І навіть маленька дитина - вже неперевершений експерт в справі виробництва плям.

Плями бувають різні, але які різні вони не були б, їх потрібно виводити. Перед тим, як вступити з ними в боротьбу, слід дізнатись, з чим маємо справу.

Всі плями на одязі можна умовно поділити на 3 основні групи:

Різні види рослинних і тваринних жирів, сало, розтоплений віск.

Такі сліди, як правило, мають розмитий контур. У свіжому вигляді вони відрізняються на тканині темнішим кольором. З часом жирна пляма в’їдається в структуру тканинних волокон, світлішає і набуває матового відтінку.

Рідини, в складі яких жир. Супи, соуси, молоко.

Жировий компонент такої плями проникає в волокна тканини і вбирається в них. Залишки утворюють на поверхні слід, який може бути як темного, так і яскравого кольору.

Кров, піт, молоко, яйця.

В свіжому вигляді легко розчиняються в воді. Але тільки у холодній вод. При сильному нагріванні такі плями лише закріплюються на вашому одязі в вигляді плівки, яку потім буде дуже важко видалити.

Різноманітні фрукти та овочі. Сюди відносяться також плями від соків, кави і алкогольних напоїв. Такі плями містять цукор, білки та органічні кислоти та відрізняються чітким контуром і яскравим кольором. Протягом кількох годин вони проникають в волокна тканини, після чого темнішають і стають жовтуваті або коричневі.

Як зрозуміти, від чого пляма?

  1. Жирові плями не мають чітко виражених контурів. Вони легко проникають через тканину, проявляючись і на зворотньому боці. Свіжі жирові плями темніші за саму тканину, старі зазвичай світлішають внаслідок окислення і прилипання пилу, що, до того ж, робить тканину жорсткішою.
  2. Плями, що містять фарбуючі речовини, мають чітко виражені контури, які темніші за саму пляму. При змочуванні або і в сухому стані, вони липкі на дотик.
  3. Білкові плями також мають чітко виражені контури, їх можна визначити кольоровими реакціями, частково перевівши колір плями, приклавши шматочок білої тканини, змоченою водою.

Спосіб видалення плям залежить від складу забруднень, що їх спричинили. Видалення різних плям зазвичай проходить легко, якщо плями свіжі.

Однак, на речах, які ми отримуємо, зустрічаються застарілі плями, які відчули на собі дію тепла, світла, інших факторів. І це сприяє перетворенню цих плям в ті, які важко, а інколи і неможливо усунути.

Це стосується, наприклад, плям жиру (лляної, соняшникової олії) - ненасичені жирні кислоти легко підлягають хімічному впливу під дією окислення киснем. В результаті чого жири утворюють на тканині тверду плівку, яку важко прибрати.

Народні засоби боротьби з плямами

Наші бабусі винайшли чимало способів боротьби з плямами за допомогою підручних засобів, це так. А з розвитком технологій, всі ці способи переїхали з бабусиних записничків на інтернет-форуми та блоги. І загугливши, ви відшукаєте сотні і десятки сотень рецептів по виведенню тієї чи іншої плями.

Загуглити можете, але користуватись тими порадами не треба. Просто повірте нам.

Справа ось у чому. Навряд людям, які писали ці рецепти, доводилось мати справу з делікатними тканинами зі складною системою забарвлення, з яких сьогодні виготовляється одяг і домашній текстиль. Виводити плями треба дуже обережно, адже нікому не хочеться отримати замість них ділянку вицвілої тканини.

Нанести шкоду кольору тканини можуть практично всі кислоти і спирти.

За допомогою, наприклад, ацетону (а це досить відомий фігурант в справі видалення плям серед інтернет-порад) ви безповоротно зіпсуєте шовк. А, приміром, хлор псує бавовняні тканини.

Ми зібрали кілька популярних інтернет-порад і випробували їх самі. Пропонуємо оцінити вам наш цікавий досвід.

Спочатку прополоскати річ в холодній воді

Наш коментар: якщо річ з плямою вже прали - це плюс 90% до вірогідності того, що ця пляма з вами назавжди). І вивести її потім шансів дуже мало.

Після прання, якщо пляма не зникне (а вона не зникне), її радять обробити спиртом, розбавленим з водою в співвідношенні 1:2.  

Ну що ж, слово інтернет-експертів - закон. Ось що в нас вийшло:

 

Забруднене місце треба замочити в холодній воді і потім протерти оцтом.

Ось так просто. Спробуємо

 

Чай дуже швидко і сильно фарбує будь-яку тканину. Але згідно порадам в інтернеті дати раду таким плямам неважко.

Достатньо посипати її цукром (так, цукром), залишити на деякий час і сполоснути. 

Таке ми теж зробили:

[video width="640" height="360" mp4="https://ceh.ua/wp-content/uploads/2021/09/chai-.mp4"][/video]

 

Про них ходять легенди, начебто вивести їх неможливо. Але не для людей, які пишуть поради.

Все, що потрібно -  натерти брускове мило або зробити мильний розчин з рідкого, обробити цим пляму і залишити на 10-30 хв. 

Як думаєте, допомогло?

 

Не така й рідкість, трапляються з нами доволі часто. Що ж робити з ними?

Потерти лимоном або лимонною кислотою.

Звучить правдоподібно. Спробуємо?

[video width="1280" height="718" mp4="https://ceh.ua/wp-content/uploads/2021/09/vino.mp4"][/video]

 

Так, ви можете купити професійний плямовивідник, яких безліч у вільному доступі. І навіть, якщо ви дуже обережно, точково нанесете його на ділянку плями, то прополоскавши річ і встигнувши зрадіти, що ненависна пляма зникла, будете неприємно здивовані.

Пляма зникне (якщо плямовивідник справді хороший), але з’явиться розмитий контур навколо місця, де була пляма. Справа в тому, що в домашніх умовах далеко не завжди є можливість достатньо виполоскати річ. І зробити це вдало настільки, щоб вимити розчинник з волокон тканини.

  Як це відбувається в нас?

  1. Видалення плям відбувається вручну або в машині хімічної чистки. В процесі сушіння при температурі вище 50 градусів плями можуть закріпитись і усунути їх буде ще важче. Тому теплова обробка небезпечна для плям білкового походження. А плями від чорнил чи фарб можуть збільшитись в розмірі, якщо видаляти їх розчинувачем.
  2. Адміністратор, приймаючи в вас речі, обов’язково розпитає про всі забруднення, які є на речах та характер їхнього походження. Для того, щоб майстри ЦЕХу впевнено застосовували ті чи інші препарати.
  3. Ділянку тканини, яку будемо обробляти, ми попередньо очищуємо щіткою від пилу та бруду.
  4. Перед видаленням нам треба переконатись, що все буде добре з підкладкою та захистити всю фурнітуру. Це наші майстри роблять вручну, зашиваючи кожен замок і гудзик.
  5. Ми обов’язково перевіряємо дію плямовивідного препарату на тканину (якщо маємо щодо цього сумніви).
  6. Після обробки плям препаратами, що містять воду, ми ретельно промиваємо і висушуємо вологу частину тканини. І аж потім відправляємо в машину для хімічної чистки. Інакше можуть з’явитись ореоли навколо місця, де була пляма чи ворсистість тканини.

[video width="640" height="360" mp4="https://ceh.ua/wp-content/uploads/2021/09/TSeh.mp4"][/video]

 

Висновок такий - ворога треба знати в обличчя. Але порятунок улюблених речей краще довірити професіоналам.

Ваш, завжди рятівник, ЦЕХ. Вже мчимо на допомогу.

 

В ДОДАТКУ ЦЕХ ЦІНИ НИЖЧІ

Насолоджуйтеся життям.
А ми подбаємо про ваші речі!
Ще зручніше зв'язатися з нами - через наш додаток